close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej
 • Aktualności

  Sekcja zawiera informacje o bieżącej działalności Konsulatu Generalnego RP w Manchesterze.

  Polonia w WB

  Tu uzyskasz wszystkie informacje o Polonii w Wielkiej Brytanii: listę organizacji polonijnych i najnowsze informacje o ich działalności.

  Konsulat

  Sekcja prezentuje informacje o Kierownictwie i strukturze Konsulatu Generalnego RP w Manchesterze. Tutaj znajdziesz też informacje o polskich placówkach w WB.

  Informacje konsularne

  Tu znajdziesz informacje konsularne, przepisy prawne, ostrzeżenia i porady. Dowiesz się też jak wystąpić o paszport.

 • AKTUALNOŚCI

 • 16 lutego 2017

  Podczas specjalnej konferencji prasowej w Ambasadzie RP w Londynie Ambasador Arkady Rzegocki zainaugurował nowy projekt polonijny „Polish Heritage Day”.

  Projekt ma na celu ustanowienie na terenie Wielkiej Brytanii corocznych obchodów związanych ze Świętem Narodowym 3 Maja. W jego ramach zostaną skoordynowane przedsięwzięcia prowadzone przez polskie organizacje, szkoły sobotnie i parafie na terenie UK. Projekt będzie realizowany rokrocznie, w każdy pierwszy weekend po 3 maja, by na trwale zagościć w kalendarzu lokalnych wydarzeń jako Polski Dzień w Wielkiej Brytanii.

   

  Celem akcji jest wspólne świętowanie przez polską społeczność przypadających 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi RP oraz Święta Konstytucji 3 Maja. Upamiętnijmy wspólnie dziedzictwo przeszłych pokoleń i współczesny, pozytywny wkład Polaków w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne Wielkiej Brytanii.

   

  – Zachęcam do wspólnej pracy, by pokazać innym społecznościom to, co najlepsze w naszej kulturze i narodowym charakterze, by budować mosty i promować polski model integracji, oparty na przyjaznych relacjach i dumie z naszego narodowego dziedzictwa. Mam nadzieję, że w tym roku oraz w kolejnych latach Polacy w małych i dużych miejscowościach – wszędzie tam, gdzie mieszkamy – będą przez choć jeden dzień wspólnie łączyć się w polskości, stając się ambasadorami Polski. Niech każdy pierwszy weekend po Święcie Konstytucji 3 Maja będzie polskim świętem w całym kraju – Polish Heritage Day! – napisał Ambasador Rzegocki w liście otwartym do organizacji polonijnych.

   

  W trakcie spotkania zostało zaprezentowane oficjalne logo inicjatywy stworzone w oparciu o biało-czerwoną szachownicę lotniczą, która była symbolem używanym przez polskich pilotów walczących w Bitwie o Anglię, a obecnie, dzięki działaniom promocyjnym Ambasady RP w Londynie, stała się znakiem rozpoznawczym Polaków w Wielkiej Brytanii.

   

  Akcji w mediach społecznościowych towarzyszą hashtagi #PLHeritageDay oraz #PolesinUK.


  Ogłoszenie akcji spotkało się dotychczas z dużym zainteresowaniem zarówno ze strony polskiej społeczności i organizacji polonijnych, jak i wielu przedstawicieli brytyjskich władz, którzy zapowiedzieli wsparcie lokalnych inicjatyw oraz wywieszenie w reprezentacyjnym miejscu polskiej flagi jako symbolu solidarności i otwarcia. Wiele organizacji, szkół i parafii planuje wydarzenia w różnych terminach wiosenno-letnich – intencją Ambasady RP w Londynie jest synchronizacja i koordynacja tych obchodów pod jednolitym hasłem, by wzmocnić przekaz i dotrzeć do szerszej publiczności.

   

  Zachęcamy organizacje polonijne do kontaktu w celu uzyskania dalszych informacji pod adresem e-mail:

  polishday.manchester@msz.gov.pl (organizacje w okręgu konsularnym Manchester).

   

  Czekamy na Państwa deklaracje współpracy poprzez wysłanie formularza (do pobrania poniżej) do 28 lutego 2017 r. Prosimy o zatytułowanie Państwa korespondencji jak niżej:

   

  „Polish Heritage Day 2017 w … (np. Manchester, Leeds, Liverpool) – formularz”.

   

  Pliki do pobrania:

   

  1. List otwarty Ambasadora Arkadego Rzegockiego
  2. Informacje podstawowe nt. projektów Polish Heritage Day
  3. Formularz zgłoszeniowy

  Polish Heritage Day_1
  Polish Heritage Day_2
  Polish Heritage Day_3
  Polish Heritage Day_4

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: