close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej
 • Aktualności

  Sekcja zawiera informacje o bieżącej działalności Konsulatu Generalnego RP w Manchesterze.

  Polonia w WB

  Tu uzyskasz wszystkie informacje o Polonii w Wielkiej Brytanii: listę organizacji polonijnych i najnowsze informacje o ich działalności.

  Konsulat

  Sekcja prezentuje informacje o Kierownictwie i strukturze Konsulatu Generalnego RP w Manchesterze. Tutaj znajdziesz też informacje o polskich placówkach w WB.

  Informacje konsularne

  Tu znajdziesz informacje konsularne, przepisy prawne, ostrzeżenia i porady. Dowiesz się też jak wystąpić o paszport.

 • AKTUALNOŚCI

 • 22 grudnia 2016

  UK-Butterflies, organizacja non profit, we współpracy z Lifeline Bradford, Homes4Living, BE CLEVER – Smart Blended Learning oraz Bradford Women’s Aid w poniedziałek 5 grudnia 2016 r. zorganizowała w Bradford panel dyskusyjny dotyczący m.in. przestępstw motywowanych nienawiścią oraz dwujęzyczności u dzieci.

  Wśród osób, które przyjęły zaproszenie, byli m.in. przedstawiciele organizacji z Bradford: prezes polskiej szkoły sobotniej Grzegorz Staroń, Dina Niemczyk – pracownik Staying Put  z Bradford, Sean Dobiech z Sharing Voices, Saeed Younas, który od 10 lat pracuje z Polonią, a obecnie realizuje liczne działania na rzecz osób bezdomnych bądź znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

   

  Ekspertów oraz przybyłych gości powitała przedstawicielka UK-Butterflies Aleksandra Marcinkowska. Wicekonsul Karolina Kowalczyk odczytała list otwarty do Polonii napisany przez ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Wielkiej Brytanii profesora Arkadego Rzegockiego. Ambasador podziękował w nim organizacji UK-Butterflies za dotychczasowe działania na rzecz Polonii, zwrócił uwagę na problem, jakim są przestępstwa motywowane nienawiścią, oraz złożył świąteczne życzenia.

   

   

  Wicekonsul Karolina Kowalczyk odczytała list ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej w Wielkiej Brytanii profesora Arkadego Rzegockiego

   

  W panelu dyskusyjnym udział wzięli: wicekonsul Karolina Kowalczyk oraz Bernadetta Kurzydło z Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Manchesterze; pedagog realizujący liczne projekty na rzecz Polonii Sylwia Sierko; Marzena Peron-Łapińska, która pracuje z osobami uzależnionymi od alkoholu i narkotyków; Karol Wyszyński oraz Dorota Kordecka. Moderatorem dyskusji była Aleksandra Marcinkowska.

   

   

  Panel dyskusyjny z zaproszonymi ekspertami

   

  Karolina Kowalczyk odpowiadała na pytania dotyczące przestępstw motywowanych nienawiścią oraz związane z rezydenturą, brytyjską opieką socjalną, prawami Polonii w Wielkiej Brytanii, poruszyła również temat podpisu elektronicznego ePUAP. Konsul przedstawiła sytuację dotyczącą call centre – infolinii obsługującej interesantów z Wysp Brytyjskich, której powstanie jest planowane na początek przyszłego roku. Centrum ma umożliwić szybkie zgłaszanie problemów i wyjaśnianie spraw dotyczących kwestii konsularnych.

   

  Temat dwujęzyczności poruszyła Sylwia Sierko, która obecne prowadzi sekcję polską na wzór szkoły sobotniej w Inspired Academy. Mówiła m.in. o tym, w jakim języku rodzice powinni zwracać się do dziecka w różnych sytuacjach oraz kiedy należy wprowadzić język danego kraju w nauczaniu dziecka.

   

  Marzena Peron-Łapińska wyjaśniła kwestie zamknięcia „Day Shelter” w Bradford oraz przedstawiła zasady działalności Horton Housing, w którym pracuje jako koordynator projektu mającego na celu poprawę jakości życia naszych rodaków zgłaszających się po pomoc.

   

  O problemach, z jakimi boryka się polska społeczność w Bradford, m.in. o sytuacjach, kiedy brytyjskie służby socjalne zaczynają się interesować rodziną polską, opowiadał Karol Wyszyński.

   

  Na zakończenie panelu dyskusyjnego głos zabrała Dorota Kordecka. Przedstawiła nowy projekt dla Polonii: klub książki, centrum informacji, zajęcia kreatywnego pisania, warsztaty integracyjne, a także sesje mindfulness i relaksacji.

   

  Po części dyskusyjnej nastąpiła emisja filmu dokumentalnego „Krzyż i Korona”, udostępnionego organizacji UK-Butterflies przez Polski Instytut Kultury.

   

   

  Pokaz filmu dokumentalnego „Krzyż i Korona”

   

  Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i otwartej atmosferze. Podczas przerw uczestnicy spotkania rozmawiali na temat wielokulturowości oraz potrzeb związanych z przynależnością czy tożsamością narodową.

   

   

  Osoby zainteresowane tematyką wielokulturowości zapraszamy 23 stycznia 2017 r. w godzinach od 11.00 do 15.00 do Bradford (23 Manor Row, Kenburgh House) na Międzynarodową Konferencję Edukacyjną na ten temat, finansowaną z unijnego programu ERASMUS. Konferencja odbędzie się w języku angielskim.

   

   

   UK-Butterflies z Bradford jest jedyną polonijną organizacją non profit w Bradford, która realizuje działania z pogranicza prawa rodziny, obszaru socjalnego, wsparcia i integracji społecznej, polityki zatrudnienia oraz edukacji. UK-Butterflies zrzesza fachowców i profesjonalistów, którzy z pasją pomagają osobom potrzebującym wsparcia. Współpracuje z kluczowymi organizacjami w Bradford, takimi jak: Bradford Women’s Aid – fundacja oferująca wsparcie dla kobiet, który były lub są ofiarami przemocy, organizacją BE CLEVER – Smart Blended Learning – centrum edukacyjne, fundają Homes4Living wspierającą osoby bezdomne lub znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej czy Lifeline Bradford realizującą liczne projekty na rzecz Polonii. Współpracuje także z „Missing Zaginieni” w Leicester, włącząjąc się w poszukiwanie osób zaginionych. Działa od 2011 r. Więcej informacji na stronie organizacji.

   

  Spotkanie z Polonią/FOT. Organizator
  Spotkanie z Polonią/FOT. Organizator
  Spotkanie z Polonią/FOT. Organizator
  Spotkanie z Polonią/FOT. Organizator

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: